Wauw op je bord: crème brûlée met asperge en zee-egel van Fred & Joris
Een gerecht bedenken waarin zee-egel, witte asperge, romige custard en een krokante suikerlaag allemaal samen shinen, dat kunnen alleen Fred en Joris. Het is exemplarisch voor hun kookboek ‘Lekker Zondag met Fred & Joris’, waarin de frontman van De Jeugd van Tegenwoordig en de sterrenchef van RIJKS hun culinaire vriendschap de vrije loop laten. En dat betekent: smullen van elke pagina.
Culi-vrienden Joris Bijdendijk en Freddy Tratlehner vonden elkaar in een gezamenlijke liefde voor koken en eten – en specifiek in die voor blauwe kaas (en trouwens ook voor Mariah Carey). Al meer dan elf jaar ginnegappen ze erop los in de keuken en bereiden ze samen de lekkerste gerechten; thuis en op gezamenlijke vakanties met hun gezinnen.
Lekker Zondag
In hun kookboek ‘Lekker Zondag‘ laten ze je zien wat er op een ultieme zondag bij hen op tafel staat. Want in de zondagse chaos bij de families Bijdendijk en Tratlehner ontstaan de mooiste gerechten. Quiche met artisjok en truffel, loaded brioche, veel groenten en de ultieme gebraden kip bijvoorbeeld. En in hun imaginaire samensterrenrestaurant staat er deze crème brûlée met zee-egel en witte asperge op het menu.
Freddy: “Zee-egel is echt een van mijn lievelingsingrediënten. Het is niet echt met iets te vergelijken. Het romige custardachtige oranje goedje smaakt een beetje zoet met een klein bittertje op het eind. Alsof je een lenteduik in een heldere zee neemt. Nu ik het zo omschrijf snap ik ineens waarom dit zo goed met de crème brûlée en asperge werkt.”
Zo maak je de ultieme zondagse gebraden kip van Joris Bijdendijk en Freddy Tratlehner
Recept: crème brûlée, asperge, zee-egel
- Verwarm de oven voor tot 150 °C.
- Schil de asperges en snijd de houtige onderkant eraf; bewaar alle afsnijdsels. Snijd de asperges in stukjes van 5 millimeter en bestrooi met een snuf zout.
- Snijd de vanillepeul open en schraap het merg eruit. Verwarm de slagroom in een steelpan op zo laag mogelijk vuur. Voeg de asperge-afsnijdsels toe samen met het vanillemerg en de leeggeschraapte peul, zet na 10 minuten het vuur uit en laat lekker lang staan. Een uur is perfect. Minder lang kan ook, maar dan wordt de aspergesmaak minder intens. Zeef de asperge-vanilleroom boven een kom.
- Klop in een kom de eidooiers en de helft van de suiker luchtig op met een garde.
- Schenk de asperge-vanilleroom bij de eidooiers, meng tot een geheel en roer ook de stukjes asperge erdoor. Verdeel het mengsel over de ramequins. Zet de ramequins in een passende ovenschaal en vul die met kokendheet water tot de bakjes half onderstaan. Zet 30 minuten in de oven.
- Laat de crèmes afkoelen en 2 uur afgedekt opstijven in de koelkast, bestrooi met een laagje fijne suiker; maak de suikerlaag zo dun mogelijk, anders wordt dit gerecht te zoet en dat is zonde van de zee-egel. Maak de suiker krokant met de brander. Leg op elke crème brûlée eventueel een blad van de Oost-Indische kers en leg daar de zee-egel op. Maak eventueel af met een boeketje zoete alyssum.
> Lekker Zondag met Fred & Joris is nu te koop voor 34,99 euro.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.culy.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F01%2FNancy-van-Batenburg1692-kopie.jpg)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.culy.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Ffred-en-joris-lekker-zondag.jpg)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.culy.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Fcreme-brulee-zee-egel.jpg)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.culy.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2Flekker-zondag-fred-en-joris.jpg)