Winnie Verswijvel
Winnie Verswijvel Kooktips 16 mei 2026bijgewerkt: 18 mei 2026
Leestijd: 2 minuten

Asperges schoonmaken: afbreken of afsnijden?

Nu asperge weer volop ligt te shinen, wordt het tijd om ons over een gerelateerd keukendilemma te buigen. De hamvraag in kwestie: breek je het harde uiteinde van een asperge eraf, of snij je het gewoon af met een mes? Bij team Culy waren de meningen verdeeld. Dat vroeg om wat onderzoek!

Team afbreken

Heb je het harde uiteinde van asperges ooit afgebroken, dan weet je hoe bevredigend het is: vanzelf geeft de asperge een ‘knakje’ op het punt waar het zachte deel begint. Dat is meteen een groot argument om te kiezen voor breken: je hoeft niet te gissen waar het houtige deel ophoudt en het malse begint.

Naast intuïtief is het ook een snelle, efficiënte methode: je hebt geen mes of snijplank nodig. Voor chefs die kilo’s asperges tegelijk moeten schoonmaken, is dat onmiskenbaar een troef. Wat je daar dan tegenop kunt werpen? Nou, dat de breekpunten nooit helemaal gelijk zijn. De ene asperge breekt hoger af dan de andere, wat omwille van esthetische redenen niet altijd is wat je wil.

Asperges met zalm
Bron: Ogechi Chibueze voor Culy

Team afsnijden

Je leest het dus: snijden wint het op precisie. Door te snijden, bepaal je zelf hoeveel je afsnijdt, waardoor de asperges uit één bos met dezelfde grootte op je bord komen te liggen. Dat geeft een mooier resultaat op het bord, wat bij een chique diner een bewuste keuze kan zijn.

Bovendien gooi je bij snijden minder weg. Het breekpunt bij afbreken ligt soms verrassend hoog, waardoor je onnodig veel van de asperge verliest. Met een mes bepaal jij de marge. Je moet dan wel inschatten waar het hout begint, wat verschilt per asperge en per dikte.

Als vuistregel kun je nemen dat je dunne, jonge asperges al vrij hoog in de steel kunt snijden omdat ze minder houtige uiteinden hebben. Bij dikkere exemplaren is het slimmer om iets voorzichtiger te zijn en eerst met je vingers te voelen waar de steel van stevig naar zacht gaat.

Een handige test is om de asperge licht te buigen: vaak merk je vanzelf waar hij zou “breken”, en dat punt kun je als richtlijn gebruiken om met je mes net iets netter en efficiënter te snijden. Zo combineer je eigenlijk het beste van twee werelden, en da’s meteen ons allerbeste advies om de lentegroenten alle eer aan te doen.

witte asperges uit de oven
Melvin Sturm voor Culy

Deze producten kocht de Culy-redactie deze maand

Vier must-haves volgens onze receptschrijvers:

Foutje gezien? Mail ons! Jouw feedback maakt Culy nóg lekkerder.

Winnie Verswijvel
Geschreven door Winnie Verswijvel

Komt uit Antwerpen maar baant zich een weg door de Amsterdamse grachten. Praat lyrisch (en tot vervelens toe) over haar zelfgebakken zuurdesembrood, de perfecte bouillon of de ultieme taco. Creëert eigen food rituelen, zoals rode wijn met blauwe kaas op zondagavond. Een favoriet gerecht? Heeft ze niet. Van saotosoep tot Mexicaanse birria en haar moeders frambozencrumble: zolang het maar met liefde gemaakt is.

De zomer komt eraan! Kook mee met Culy 🌻

Van verfijnde voorgerechten tot magische desserts, ontvang dagelijks ons recept van de dag.